Hvilken løsning passer til dit hus? Varmeskiftet regner det ud.
Varmepumper, solceller, isolering og tilskud forklaret med tal, kilder og datoer, så du kan efterregne, før du taler med en sælger. Start med det, du ved om dit hus.
- Oliefyr32.388 kr.
- Gasfyr18.433 kr.
- Fjernvarme16.953 kr.
- Luft til vand-varmepumpe9.386 kr.
Drift inkl. brugsvand, uden anlægspris. Kilde: Videncentret Bolius, ajourført 9. sept. 2026. Se hele sammenligningen af 11 varmekilder →
Regnestykket: Hvad koster det at varme et hus op?
Sådan ser vores regnestykker ud. Eksemplet er Videncentret Bolius’ modelhus på 130 m² med et varmebehov på 18.100 kWh om året, med energipriser som 12-måneders gennemsnit.
| Opvarmning | Kr. pr. år | Kilde og dato |
|---|---|---|
| Oliefyr (2.011 liter) | 32.388 kr. | Bolius, ajourført 9. sept. 2026 |
| Gasfyr (1.654 m³) | 18.433 kr. | Bolius, 9. sept. 2026 |
| Fjernvarme (18,1 MWh) | 16.953 kr. | Bolius / Forsyningstilsynet, 9. sept. 2026 |
| Luft til vand-varmepumpe uden gulvvarme (5.485 kWh el) | 9.386 kr. | Bolius, 9. sept. 2026 |
| Forskel oliefyr → varmepumpe, drift | 23.002 kr. pr. år | Egen subtraktion af Bolius’ tal |
Ikke medregnet: anlægspris, afskrivning, service og rente. Med dem regner Bolius oliefyret til 38.153 kr. og varmepumpen til 20.561 kr. om året. Kilde: Videncentret Bolius, “Det koster de forskellige opvarmningsformer”, ajourført 9. september 2026, hentet 22. oktober 2026. Priserne er gennemsnit og kan afvige fra din regning.
Emner
Senest opdateret
-

Solceller pris 2026: hvad koster et anlæg inkl. montering?
Fra 27.561 kr. for materialerne til 5,16 kWp og 42.000–75.000 kr. monteret. Priser pr. anlæg, pr. kW og pr. m², tre pakker og regnestykket med 9 års tilbagebetaling.
Opdateret
·
-

Hvad koster en varmepumpe? Priser inkl. montering 2026
Luft til luft fra 17.000 kr., luft til vand 100.000–150.000 kr. og jordvarme 150.000–200.000 kr. inkl. montering. Se regnestykket med tilskud og tilbagebetalingstid.
Opdateret
·
-

Bedste luft til luft varmepumpe 2026 – 5 modeller sammenlignet
Panasonic HZ25ZKE vinder på dokumenteret frostydelse og SCOP 5,30. Se fem modeller fra 5.990 til 14.499 kr. sammenlignet på SCOP, ydelse ved -15 °C og støj.
Opdateret
·
-

Luft til luft varmepumpe: pris inkl. montering i 2026
En luft til luft-varmepumpe koster 11.000–17.000 kr. inkl. standardinstallation i oktober 2026. Se, hvad montagen dækker, og regnestykket mod elradiatorer.
Opdateret
·
-

Luft til luft vs luft til vand: hvilken varmepumpe skal du vælge?
Luft til luft varmer luften i rummet, luft til vand varmer radiatorer og brugsvand. 17.000 mod 120.000 kr., næsten samme drift – og huset afgør valget. Se tallene.
Opdateret
·
-

Luft til vand varmepumpe pris: hvad koster det at skifte fyret?
100.000–150.000 kr. færdigmonteret, 34.000–99.000 kr. for selve pumpen. Tre anlæg sammenlignet og regnestykket fra olie- og gasfyr med tilskud.
Opdateret
·
Hvem betaler for Varmeskiftet?
Ikke dig, og ikke en installatør. Sitet finansieres af reklamelinks til forhandlere og tilbudsportaler; vi får en provision eller et fast beløb, når du klikker videre. Regnestykkerne er de samme, uanset hvor du køber, og de står med kilde, så du kan efterregne. Bag sitet står Anton Münster Sørensen og Benjamin Birkballe fra Ebeltoft. Læs hele forklaringen eller se, hvordan vi regner.