Hvilken løsning passer til dit hus? Varmeskiftet regner det ud.
Varmepumper, solceller, isolering og tilskud forklaret med tal, kilder og datoer, så du kan efterregne, før du taler med en sælger. Start med det, du ved om dit hus.
- Oliefyr32.388 kr.
- Gasfyr18.433 kr.
- Fjernvarme16.953 kr.
- Luft til vand-varmepumpe9.386 kr.
Drift inkl. brugsvand, uden anlægspris. Kilde: Videncentret Bolius, ajourført 9. sept. 2026. Se hele sammenligningen af 11 varmekilder →
Regnestykket: Hvad koster det at varme et hus op?
Sådan ser vores regnestykker ud. Eksemplet er Videncentret Bolius’ modelhus på 130 m² med et varmebehov på 18.100 kWh om året, med energipriser som 12-måneders gennemsnit.
| Opvarmning | Kr. pr. år | Kilde og dato |
|---|---|---|
| Oliefyr (2.011 liter) | 32.388 kr. | Bolius, ajourført 9. sept. 2026 |
| Gasfyr (1.654 m³) | 18.433 kr. | Bolius, 9. sept. 2026 |
| Fjernvarme (18,1 MWh) | 16.953 kr. | Bolius / Forsyningstilsynet, 9. sept. 2026 |
| Luft til vand-varmepumpe uden gulvvarme (5.485 kWh el) | 9.386 kr. | Bolius, 9. sept. 2026 |
| Forskel oliefyr → varmepumpe, drift | 23.002 kr. pr. år | Egen subtraktion af Bolius’ tal |
Ikke medregnet: anlægspris, afskrivning, service og rente. Med dem regner Bolius oliefyret til 38.153 kr. og varmepumpen til 20.561 kr. om året. Kilde: Videncentret Bolius, “Det koster de forskellige opvarmningsformer”, ajourført 9. september 2026, hentet 22. oktober 2026. Priserne er gennemsnit og kan afvige fra din regning.
Emner
Senest opdateret
-

Kan solceller betale sig i 2026? Regnestykket trin for trin
Ja for de fleste parcelhuse – i 8–12 år, hvis du regner med den strøm, du selv bruger. Syv trin fra kWh-forbrug til tilbagebetalingstid med alle forudsætninger og…
Opdateret
·
-

Varmepumpe til sommerhus: sådan vælger du den rigtige
Syv trin til den rigtige varmepumpe i sommerhuset: luft til luft med -25 °C, frostsikring og Wi-Fi, 8.944–12.000 kr. plus montering. Intet tilskud, men under 3 års tilbagebetaling.
Opdateret
·
Hvem betaler for Varmeskiftet?
Ikke dig, og ikke en installatør. Sitet finansieres af reklamelinks til forhandlere og tilbudsportaler; vi får en provision eller et fast beløb, når du klikker videre. Regnestykkerne er de samme, uanset hvor du køber, og de står med kilde, så du kan efterregne. Bag sitet står Anton Münster Sørensen og Benjamin Birkballe fra Ebeltoft. Læs hele forklaringen eller se, hvordan vi regner.