Hvilken løsning passer til dit hus? Varmeskiftet regner det ud.
Varmepumper, solceller, isolering og tilskud forklaret med tal, kilder og datoer, så du kan efterregne, før du taler med en sælger. Start med det, du ved om dit hus.
- Oliefyr32.388 kr.
- Gasfyr18.433 kr.
- Fjernvarme16.953 kr.
- Luft til vand-varmepumpe9.386 kr.
Drift inkl. brugsvand, uden anlægspris. Kilde: Videncentret Bolius, ajourført 9. sept. 2026. Se hele sammenligningen af 11 varmekilder →
Regnestykket: Hvad koster det at varme et hus op?
Sådan ser vores regnestykker ud. Eksemplet er Videncentret Bolius’ modelhus på 130 m² med et varmebehov på 18.100 kWh om året, med energipriser som 12-måneders gennemsnit.
| Opvarmning | Kr. pr. år | Kilde og dato |
|---|---|---|
| Oliefyr (2.011 liter) | 32.388 kr. | Bolius, ajourført 9. sept. 2026 |
| Gasfyr (1.654 m³) | 18.433 kr. | Bolius, 9. sept. 2026 |
| Fjernvarme (18,1 MWh) | 16.953 kr. | Bolius / Forsyningstilsynet, 9. sept. 2026 |
| Luft til vand-varmepumpe uden gulvvarme (5.485 kWh el) | 9.386 kr. | Bolius, 9. sept. 2026 |
| Forskel oliefyr → varmepumpe, drift | 23.002 kr. pr. år | Egen subtraktion af Bolius’ tal |
Ikke medregnet: anlægspris, afskrivning, service og rente. Med dem regner Bolius oliefyret til 38.153 kr. og varmepumpen til 20.561 kr. om året. Kilde: Videncentret Bolius, “Det koster de forskellige opvarmningsformer”, ajourført 9. september 2026, hentet 22. oktober 2026. Priserne er gennemsnit og kan afvige fra din regning.
Emner
Senest opdateret
-

Hulmursisolering pris: hvad koster det pr. m²?
Fra 150 kr. pr. m² ydervæg, 10.000–30.000 kr. for et parcelhus, og 2,5–7,5 års tilbagebetaling. Sådan tjekker du selv hulmuren, det der kan gå galt, og hvorfor der…
Opdateret
·
-
Tilskud til efterisolering 2026: det kan du få
70 kr./m² til loft, 180 kr./m² til ydervæg, 105 kr./m² til terrændæk og 680 kr./m² til vinduer i Energirenoveringspuljen 2026. Kravene, rækkefølgen og valget mellem tilskud og håndværkerfradrag.
Opdateret
·
-

Hvor mange solceller skal jeg bruge til mit forbrug?
Ét panel på 430 Wp pr. 400 kWh årsforbrug: 10 paneler til 4.000 kWh, 12 til 5.000, 20 til 8.000. Formlen, tabellen fra 2.000 til 12.000 kWh, tagareal…
Opdateret
·
-

Efterisolering af loft: pris pr. m² og hvad du sparer
125–200 kr. pr. m² indblæst, 75–250 kr. i materialer som gør-det-selv. Et loft på 120 m² fra 100 til 300 mm sparer 2.880 kWh om året – 2,6…
Opdateret
·
-

Husbatteri: pris, størrelse, og kan det betale sig?
Ca. 3.800 kr. pr. kWh: 18.909 kr. for 5 kWh, 37.818 kr. for 10 kWh, 75.635 kr. for 20 kWh. Hvilken størrelse passer til dit hus, og hvorfor…
Opdateret
·
-

Solceller med batteri: pris, og kan det betale sig i 2026?
5 kWp med 5 kWh batteri: ca. 65.000–75.000 kr. monteret. Anlægget er tjent hjem på ca. 9 år, batteriet alene på 15. Regnestykket med alle forudsætninger og tre…
Opdateret
·
Hvem betaler for Varmeskiftet?
Ikke dig, og ikke en installatør. Sitet finansieres af reklamelinks til forhandlere og tilbudsportaler; vi får en provision eller et fast beløb, når du klikker videre. Regnestykkerne er de samme, uanset hvor du køber, og de står med kilde, så du kan efterregne. Bag sitet står Anton Münster Sørensen og Benjamin Birkballe fra Ebeltoft. Læs hele forklaringen eller se, hvordan vi regner.