Hvilken løsning passer til dit hus? Varmeskiftet regner det ud.
Varmepumper, solceller, isolering og tilskud forklaret med tal, kilder og datoer, så du kan efterregne, før du taler med en sælger. Start med det, du ved om dit hus.
- Oliefyr32.388 kr.
- Gasfyr18.433 kr.
- Fjernvarme16.953 kr.
- Luft til vand-varmepumpe9.386 kr.
Drift inkl. brugsvand, uden anlægspris. Kilde: Videncentret Bolius, ajourført 9. sept. 2026. Se hele sammenligningen af 11 varmekilder →
Regnestykket: Hvad koster det at varme et hus op?
Sådan ser vores regnestykker ud. Eksemplet er Videncentret Bolius’ modelhus på 130 m² med et varmebehov på 18.100 kWh om året, med energipriser som 12-måneders gennemsnit.
| Opvarmning | Kr. pr. år | Kilde og dato |
|---|---|---|
| Oliefyr (2.011 liter) | 32.388 kr. | Bolius, ajourført 9. sept. 2026 |
| Gasfyr (1.654 m³) | 18.433 kr. | Bolius, 9. sept. 2026 |
| Fjernvarme (18,1 MWh) | 16.953 kr. | Bolius / Forsyningstilsynet, 9. sept. 2026 |
| Luft til vand-varmepumpe uden gulvvarme (5.485 kWh el) | 9.386 kr. | Bolius, 9. sept. 2026 |
| Forskel oliefyr → varmepumpe, drift | 23.002 kr. pr. år | Egen subtraktion af Bolius’ tal |
Ikke medregnet: anlægspris, afskrivning, service og rente. Med dem regner Bolius oliefyret til 38.153 kr. og varmepumpen til 20.561 kr. om året. Kilde: Videncentret Bolius, “Det koster de forskellige opvarmningsformer”, ajourført 9. september 2026, hentet 22. oktober 2026. Priserne er gennemsnit og kan afvige fra din regning.
Emner
Senest opdateret
-
Tilskud til varmepumpe 2026: regler, beløb og ansøgning
27.000 kr. til luft til vand og jordvarme i Varmepumpepuljen 2026. Hvem kan få det, hvornår puljen lukker, rækkefølgen i ansøgningen, og hvad det betyder for regnestykket.
Opdateret
·
-

Den billigste form for opvarmning i 2026
Jordvarme med gulvvarme er billigst i drift (0,38 kr./kWh), luft til luft billigst inkl. anlæg. Alle 11 varmekilder sammenlignet på samme hus med Bolius’ tal fra september 2026.
Opdateret
·
-

Hvor stor varmepumpe skal du bruge til 100, 150 og 200 m²?
40–55 W pr. m² efter isolering: 4–5,5 kW til 100 m², 6–8,3 kW til 150 m² og 8–11 kW til 200 m². Fem trin og seks pumper, hvor…
Opdateret
·
-

Udskiftning af gasfyr: priser og alternativer i 2026
Nyt gasfyr 40.000 kr., varmepumpe 100.000–150.000 kr. minus tilskud, fjernvarme 25.000–50.000 kr. Regnestykket med 10 og 6 års tilbagebetaling, og afkobling af gassen.
Opdateret
·
-

Jordvarme pris: hvad koster et anlæg inkl. slanger?
150.000–200.000 kr. for et færdigt jordvarmeanlæg: pumpe 79.000–91.000 kr., slanger og gravning ca. 75.000 kr. Tre prisklasser, det bedste anlæg i hver og regnestykket med tilskud.
Opdateret
·
-

Udfasning af oliefyr: sådan skifter du til varmepumpe
Ingen lov slukker dit oliefyr, men olien koster 22,25 kr./l og tilskuddet er 27.000 kr. Reglerne, regnestykket, tre anlæg og det med olietanken – trin for trin.
Opdateret
·
Hvem betaler for Varmeskiftet?
Ikke dig, og ikke en installatør. Sitet finansieres af reklamelinks til forhandlere og tilbudsportaler; vi får en provision eller et fast beløb, når du klikker videre. Regnestykkerne er de samme, uanset hvor du køber, og de står med kilde, så du kan efterregne. Bag sitet står Anton Münster Sørensen og Benjamin Birkballe fra Ebeltoft. Læs hele forklaringen eller se, hvordan vi regner.